Denicek z putovani - Skotsko

17.5. Praha - Edinburgh - Linlithgow

Bereme si s Petou pul dne homeoffice a balime v poklusu par hodin pred odletem. Ja jsem mel jeste v praci pohovor na jinou pozici, takze jsem myslenkama lital nekde vysoko nad zemi. Mozna proto cestou na Ruzyn zjistuju, ze nemam hry a nabijecku na fotak, no snad pujde koupit nekde tam...
Na letisti se potkavame s Jancou a Markem a odletame v 18:20. Za necele dve hodinky nas vita Edinburgh. Kdyz k nam prijely nase larvy - batohy zabalene do prevozni folie, nastala ftipna scena. Vsichni 4 jsme zacli odlarvovavat a honit batohy po zemi.
Kus od letiste pujcujeme Opel alias "Vauxhall" Astra v krasne cervene barve a vyrazime do Linlithgow do prvniho Bed and Brekfast ubytovani. Pani nam po prijezdu pochvalila auto a pohostila nas cajem a cukrovim a jeste nam venovala automapu Skotska, myslim, ze se bude hodit :) Chvili kecame na pokoji u plechovky cideru a pak spat, zitra nes ceka prvni pekny vyslap.

18.5. Linlithgow - Falkirk - Stirling - Loch Lomond, Rowardenan, Ben Lomond - Inveraray - Loch Awe, Dalmally

Petulka si nepreridila na telefonu cas, takze me rano vyhani o hodinku driv z postele. zjistuju to v 6:44, kdyz od vedle neslysim zadne prebalovani batohu. Snidani mame v 8, tak aspon stihnu napsat par radek do denicku...
Davame si nasi prvni anglickou snidani skladajici se z musli s cerstvym ovocem a smetanou; sausage, vajicka, slaniny, rajcete a nekdy fazolek v cervene omacce a pecivem. Mame krasny vyhled na zvirata mistni farmy. Pote prejizdime k jezer Loch Lomond a vyrazime na mistni nejvyssi horu Ben Lomond s vyskou cca 970mnm.
Zacatek je prikry, ale suchy. Zacinaji se nam otevirat vyhledy na jezero, ktere stoupani zprijemnuji. Postupne se podminky zacinaji horsit, fouka silny vitr a pada omrzlice. S pribyvajici vyskou se vitr meni ve vichrici, ktera s nami pekne cvici. Chuze je dost obtizna a nevidime na krok. Nikdo jiny si vzrustajici riziko nepripousti. Pote, co me vitr zklatil uz potreti na vsechny ctyri dobiham Petu a udrzuji skupinku pohromade. Dosahujeme vrcholu, viditelnost je 50m, rychlost vetru cca 100km/h. Po par fotkach zahajujeme sestup. Siroko daleko jsme tu jiz sami, po par minutach jsme alespon pod urovni mraku, stale huste prsi. Kdyz presly mraky a prestalo lejt, mame zase na co koukat.
Jsme definitivne dole, zdimame se, prevlikame a vyrazime hledat ubytovani do nejakeho Bed&Brekfast, zkracene B/B. Bohuzel jsou vsechny beznadejne plne, snad kvuli nejakym nabozenskym oslavam nebo proste proto, ze je vikend. Nakonec jsme uspeli za 30liber u pani puvodem z Litvy v Dalmally. Stastni jak blechy davame neco k snedku a po par kolech karet jdeme do hajan. Dnesek byl docela dost narocny.

19.5. Loch Awe - Dalmally - Falls of Cruachan - Oban - Chapel hill, Dunstaffnage

Rano po snidani prejizdime do Obanu. Pred prehradou jezera Loch Awe se stavime omrknout jeden pekny kostel, za prehradou se to tu hemzi vyznavaci white water kayakingu. Reka ma pekny spad, takze to musi byt pekna padlovacka. V North Connel jedeme pod takovym obrim kovovym mostem, fotime a pote parkujeme v Obanu. Je to pekne pristavni mesto s mnoha restauracemi, bary, palirnou whisky, peknym ale prazdnym koloseem. Je odtud ale krasny vyhled na mesto a lode v pristavu.
Po prochazce prejizdime kratce autem a vyrazime na tri hodinovy vylet na celkem zachovalou zriceninu Dunstaffnage s kapli schovanou nedaleko v peknem lese. Cesta tam a zpet je mozna bud horem po skalach nebo spodem pod nimi kousicek nad vodou. Zkousime oboji, hezci i kdyz o poznani mokrejsi je ta spodni. Dost tu prselo a po dlouhe zime je to tu vsude nasakle vodou. Jinak celou cestu koukame na morsky zaliv ocelove barvy. Je porad hodne zatazeno. Sedou barvu tak uspesne rusime my nasimy oblecky a vsude pritomne zlute kvetouci pichlave krovi - Gors.
Navstevu palirny po prochazce nam kazi fakt, ze prohlidky uz skoncily a beztak byly zamluvene dlouho dopredu. I zde je tedy fura navstevniku. Presouvame se do Fish&Chips restaurace a davame si smazenou rybu s hranolkama, nekdo burger ale vsichni k tomu Ginger beer. No a pak bysme to nebyly my, kdybysme nesli na seriozni pivo do baru. Takze dvakrat cerne pivko a dvakrat mistni Cider - zkvaseny ovocny napoj, 6voltu. Ubytko dnes nachazime v Youth Hostelu vsichni ctyri na spolecnem pokoji a za pulku ceny B/B. Vecer jeste odchazim na jednoho Guinesse a uploaduji denicek na web.

20.5. Oban - Isle Mull, Pennyghael, Carsaig, Fionnphort

Dnes vstavame pred sedmou, chceme prejet trajektem na ostrov Mull. V pristavu kupujeme zpatecni listky pro vsechny 4 a auto za 101£. Mit listek jeste neznamena jistotu prepravy. Plati totizi 4 dny a bez rezervace se na trajekt dostanes az jak to vyjde. My mame kliku, ze jsme tu brzy a dostavame se uz na druhy trajekt. Po chvilce nejistoty nas hodny pan zaradil do cela fronty s rezervaci, takze po kratke prochazce se nalodujeme jako prvni. Plavba na protejsi ostrov je kratka, za zhruba pul hodky jsme na protejsim brehu.
Po pristani na ostrove Mull se vydavame na jiho zapad. V Pennyghael zatacime vlevo a jedeme prikrou uzkou cestou do Carsaig. Cestou mijime v pruvodci popisovany vodopad s telefonni budkou pichnutou v lese hned vedle neho. Jinak zde neni nic nez par domu, umelcu ktere je maluji a turistu vychazejicich na 5ti hodinovou turu ke skalnimu oknu - Malcom's point. I my vychazime podel pobrezi chvili po kamenych sutich jindy zas prosaklym travnatym bahnistem vstric chladnemu morskemu vetru a vsudy pritomnemu pohledu horskych koz. Po 3h cesty dorazime k velikemu skalnimu oknu v cedicove stene. Vsude kolem jsou cedicove varhany na kterych posedavaji racci. Davame rychlou svacu a vyrazime zpet. Konecne nam vysvitlo slunicko, takze s Jancou fotime jak o zivot.
Po vylete spechame na samy konec ostrova Mull, do rybarske vesnice Fionnphort. Vsude na brezich lezi site na kraby, jinak obdivujeme cervene zulove skaly (stejne jako Liberecka zula) a prijizdejici maly trajekt zapasici se silnym vetrem. Cestou zpet do Pennyghael se vyhybame protijedoucim autum na uzke silnici. Je zde pouze jeden jizdni pruh, vyhybaci mista jsou v pravidelnych intervalech oznacena cerno bile pruhovanymi sloupy.
Doma nas jiz ceka pani domaci s varenou veceri. Dostali jsme kureci prso, brambory na loupacku, vareny hrasek a mrkev. K tomu male pecene kynute bulky a puding s citronovym kolacem. Vic se do nas uz neveslo :) Domlouvame cas snidane, davame par karet a jdeme do hajan. Dnesek byl vydareny, jak jinak.

21.5. Pennyghael - Duart Castle - Craignure - Oban - Glencoe - Fort William

Rano pani domaci vstava kvuli nam brzy a pripravuje nam snidani na 7:30. Jeste nam radi, at si zavolame do pristavu a zarezejvujeme si trajekt na 11h. Tak tedy cinime a vyrazime na obhlidku Duart Castle. Ten otevira az v 10:30 takze koukame jen zvenci.
Trajekt stihame ok, odjezd z ostrovu Mull v 11h. Pak si to bezodkladne stradujeme na sever pres Glencoe do udoli ke "Trem sestram" do Allt-na-Ruigh. Jde o misto, kde se setkavaji tri horske hrebeny. Do jednoho z nich drive zahaneli kradena stada s dobytkem. Prave do neho zahajujeme vystup podel potoka ve stylu Slovenskeho Raje. Dole pod nami huci potok s vodopady, obcas se objevi retezy, proste parada. Nakonec vystupujeme na takovou louku sevrenou mezi hrebeny, kde davame svacu, obchazime ji dokola a vydavame se zpet dolu plus minus stejnou cestou.
Po prijezdu do Fort William se ubytovavame v luxusnim B/B za 25£ se snidani a vyrazime na veceri. Davame si steaky se zeleninkou, hranolky a k tomu Guinesse a Cider.

22.5. Fort William - Aberarder, Creag Megadaigh National Nature reserve - Glenfinnan

Po snidani chceme prodlouzit o jednu noc nase ubytovani. Rozhodli jsme se tu udelat jeste jeden dalsi vylet. To se sice povedlo, ale premistili nas do jinych pokoju. Dnes mame v planu vysplhat k plesu nad Abararderem nedaleko jezera Loch Laggan. Parkoviste, odkud se vyrazi nachazime celkem snadno. Nechavame zde nase Astralni vozidlo a vychazime do holych strani porostlych jen travou a vresem. Po 7km na nas vykouklo docela velke pleso mistne pojmenovane jako Lochan a'Choire. Nase pohledy pak smeruji na hreben nad plesem. Mame v planu vystoupat suti a snehem do sedla a obejit hreben z druhe strany. Tento vylet jsme vycetli v pruvodci. Byl planovany na 7 hodin. Pri vystupu do sedla nam zaclo hrozne foukat a snezit. Takze jsme to otocili a sebehli k autu stejnou cestou.
Byla to dobra volba, protoze se pocasi jeste zhorsilo. Nic tedy nebranilo prejet do Glenfinnan podivat se na most z Harryho Pottera. Jedou po nem vlakem a je hrozne dlouhy a do pulkruhu. Po obhlidce se vracime do Fort William na veceri. Tentokrat zvitezily ve vyberu burger, hot wings a hot dogy. Dobrou

23.5. Fort William - Glenelg - Dornie, Eilean Donan - Portree

Vstavame, snidame a odjizdime smerem k ostrovum Skye. Nase prvni zastavka je nedaleko Glenelg u dvou prehistorickych staveni starych cca 2.000 let - Dun Troddan a Dun Teilbh. Jsou to kruhove kamenne dvouplastove veze "tzv. Broches" ve kterych se bydlelo v patrech. Vyjadrovaly dulezitost spolecenskeho postaveni v tehdejsim Skotsku.
Po prohlidce spechame do vesnice Dornie ke hradu Eiliean Donan. Jde o nadherny hrad postaveny ve 13.st a znovupostaveny 1919-1932. Vyskytuje se v nekolika filmech a zahy ujistujeme proc je tak atraktivni. Lezi na ostrove (no alespon za prilivu), s pevninou ho spojuje klenuty most. Uvnitr je plne vybaven a expozice je udelana tak, ze to vypada, ze na hrade stale nekdo bydli. V pokojich jsou ustlane postele, v kuchyni zrovna vari sluzebnictvo, ve spizi visi ulovena zvirata, zbrane jsou pripravene ve zbrojnici, brana je pripravena k okamzitemu spusteni a obrane hradu, no a sal v prizemi ceka na prijezd hostu. Po dlouhe dobe jsem videl dokonale opravenou zriceninu.
Obedvame v aute a pokracujeme na Skye. Cesta je pekna, pocasi velmi promenlive. Do Portree dorazime kolem seste a mame co delat sehnat ubytovani. Je tu nejaky hudebni festival skotske hudby. Nicmene se podarilo a mame vecer jako vzdy. Denicek, karty, spat.

24.5. Portree, The Storr, Kilt Rock - Staffin - Uig

Rano vstavame na snidani tradicne v 8h. Za oknem trochu fouka, ale vypada to na naznak lepsiho pocasi. Vyrazime z Portree silnici na sever a cestou delame zastavky na znacenych zajimavych mistech. Jednou z nich je 5ti hodinova prochazka kolem skalnich vezi "The Old Man of Storr". Pruvodce nam radi nechat auto na parkovisti nedaleko prehrady s elektrarnou a zacit slapat do kopce. Po chvili prichazime k lesakum, kteri drti zbytky stromu a vetvi po tezbe dreva. Nepochopili jsme, proc vzrostle smrky vykaceli, lesy jsou tu vzacne. No ale pokracujeme do kopce a dohadujeme se, kudy asi vede nase cesta popsana v pruvodci, nicmene neznacena. Diky iPadu nachazim v mape dle vrstevnic kudy mame jit a za par desitek minut jsme trochu osklivou cestou a s mlhou na vrcholu hory The Storr. Pauza, svaca, hruskovice na posilneni. Cesta dolu je po druhe strane kopce jiz mirna a privetiva. Diky peknemu pocasi mame paradni vyhledy.
Pri kratkem prejezdu jedeme kolem Kilt Rock - takovy vysoky cedicovy skaly nad morem.
No a dalsi cca 3hodinovy vyslap je mezi Staffinem a Uig. Parkujeme auto nahore na kopci ve vnitrozemi ostrova a vydavame se opet neznacene (ostatne jako vzdy) k dalsim skalnim jehlam a utvarum. Vyhledy jsou uzasny, neustale fotime. Diky popsane ceste v pruvodci se skrabeme mezi skalni veze nahoru na malou nahorni plosinu Quiraing, kde pry vystredni Lordi driv hravali kriket. Je to tu krasny, to se musi nechat. Plosina, vyhledy, skalni veze, zvlastni akustika, hezke pocasi a narocny vystup delaji mystickou atmosferu. Z plosiny schazime na opacnou stranu, nez jsme se vyskrabali, a pak to tocime zpet k parkovisti. Do pristavni vesnice Uig je to pak uz jen kousek. Ubytko nachazime ve druhe B/B v poradi u neskutecne hodnych lidi. Je to hned vedle kostela, doporucuji nam, kam se mame jit najist atd. K veceri davame tresku, krevety, burger a chili con carne.

25.5. Uig - Dunvegan - Stein - Neist - Talisker - Kyle of Lochals

Rano si zase nenechavame ujit tradicni skotskou snidani a kecame s hodnou panimamou, ktera nas vcera ubytovala. Take toho hodne pojezdila po svete. Dokonce zila 10let v Japonsku a pak nejaky rok v Novem Mexiku, odkud si privezla dva psy. Caucaa a nejakyho druhyho pritulnyho oriska. Jeji domecek byl na mistni pomery velmi nestandardne vybaven. Nabytek i pokojove doplnky byly inspirovane zminenymi cestami. Pak jsme se presunuli na hrad Dunvegan (pracovni jmeno Duvenblejt :) a absolvovali prohlidku hradu a prilehlych zahrad. Oboji bylo moc pekne. Travime tam cca 2hodiny.
Nase spanila jizda dale pokracuje do kozeluzny nedaleko Stein. Rikaji si Skyeskyns a jako jedna ze dvou farem v celem UK vydelavaji prevazne ovci kuze rucne. Primo v dilne jsme absolvovali prohlidku s podrobnym vykladem, jak se to dela. Ve zkratce: prani, koupel ve zvlastnim a tajnem roztoku, suseni, mechanicke zjemneni v sudu, brouseni kuze, cesani chlupu, impregnace, zastrizeni a zehleni chlupu. Tydne takto vyprodukuji jen nekolik desitek ovcich kozisku. Finalni podoba je ruzna. Singl kozich v orig. tvaru ovecky nebo double, triple, multipl. Co me zaujalo nejvic byly sesivane kusy ze ctvercu 20x20cm do vysledneho rozmeru cca 2x2m barevne zajimave kombinovane ze svetlych a tmavych kozesin. Luxusni designovka, nekrestanska cena.
A jedeme dal, na zapadni mys ostrova Skye na majak Neist. Jdeme se podivat az k nemu, protoze z parkoviste neni majak videt pres utes pred nim. Kolem jsou vysoke utesy, rackove, vichr a dest.
Dalsi zastavku davame v Taliskeru. Chceme se podivat do stejnojmenne destylerky. Bohuzel maji plno, takze se na prohlidku nedostava, tak snad jindy jinde.
No a pak nastava nejotravnejsi cast dne. Tri hodiny shanime ubytovani, protoze je sobota a vsude je plno. Objizdime cca 10 B/B ale neuspesne. Vysvobodil nas az pan v Guest house, ale za 70£ na pokoj. No nic, tak priste shanet ubytko drive... Vecerime z vlastnich zasob chleba a syr, cider a vino.

26.5. Kyle of Lochals - Torridon - Contin

Skotskou snidani vychutnavame jiz se zazitou praxi :) Dnes jsem poprve vyzkousel haggies, coz jsou nejake mlete ovci vnitrnosti s krupkami. Do podrobnosti bych nezabihal, ale nebylo to spatne. Pak se presouvame mezi Torridon a Kinlocheve a vychazime na 6ti hodinovy vylet na Bein Eighe.
Relativne prijemnou kamenitou stezkou stoupame 2h k plesu Loch Coire. Kolem nas je otevrena skotska krajina charakterem 3.000 hor, ale tady jsme zatim v 600mnm. Poslednich par set metru nam zprijemnuje pohled na cca 100m vodopad vytekajici z plesa. Davame svacu, fotime a posilnujeme se na vystup. Obchazime pleso zleva a splhame po ctyrech strme do kopce velmi zerodovanym kvarcitem do 850mnm. Skala se nam doslova sypala pod nohama. Nicmene vyhledy shora na dohromady 3 plesa jsou naaaadherny. Na hladine se zrcadli toho casu modre nebe. Pak uz se dostavame na druhou stranu hrebene a pokracujeme po nem dalsi hodinu chuze. Je to hodne kamenita cesta, ale i tak potkavame dost turistu. Zaverecny sesup dolu zpet do udoli je tradicne utrpeni, jinak to ale nejde. Suma sumarum: 6h chuze, nastoupano 1220m, prumerna rychlost 3,5 km/h a 3 moonroovky (kopce nad 3000 stop) Vyhledy nadherne, hory plesa... Teren desny, cedic, sut.

27.5. Contin - Tain - Dornoch - Dunrobin Castle - Thurso - Scrabster - Stromness

Jelikoz dnesni predpoved pocasi se zda byt znacne neprizniva, vyrazime po snidani a rozlucce s pani domaci a jejimy psy na poznavaci a prejezdovou cestu. Ve meste Tain uspesne nachazime destilerku a konecne se nam dari koupit vstupenku na prohlidku. Vsechny predchozi destylerky mely totiz prohlidky plne obsazene. Prochazime primo kolem vsech fazi vyroby, leckde se seznamujeme se strastmi vyroby whisky. U kvaseni nas pruvodkyne nechava cichnout do kvasici kade. Ihned nas palily sliznice jak po cpavku. U prani a nekolikanasobne destylaci bylo zas horko jako v peci. Proces monitoruje pocitac, ale i tak davaji duraz na osobni kontrolu. Na zaver jsme navstivili sklady se sudy. Pouzivaji sudy z kanadskych dubu, kazdy litr mistni whisky zraje 10let, kazdy sud se pouzije dvakrat. Vysledna chut je ze 40% zavisla na vypaleni a zbylych 60% chuti dodava prave zrani v sudech. Dalsi zajimavosti je takzvany andelsky podil. Z drevenych sudu se totiz ztraci 2% objemu rocne. Takze za 10let zrani andele vyzahnou docela dost whisky :)
Jeste pred prohlidkou jsme navstivili katedralu v Dornochu postavenou ve 13.stoleti. Mela nadherne malovane vitraze. Dornoch jako takovy bylo pekne mestecko, domky na namesti mely kamenou fasadu a vysledny celek pusobil jako ve stredoveku.
Dalsi zastavka byl zamek Dunrobin. Nejdrive jsme zhledli zahrady a vystup sokolnika s jestrabem, sokolem a sovou. Pan sokolnik se tomu venoval uz asi pekne dlouho, rikal ze sovu ma uz 17 let. Zahrady kolem zamku byly opecovavane do detailu. Vnitrni prostory a expozice na me pusobily neopecovavane a archaicky, s Petou jsme to doslova probehli.
Nasledoval presun do Scrabsteru, kde jsme se nalodili na trajekt a prejeli na Orkneje. Ubytovani jsme splasili ve druhem B/B, napsali denicky, Peta s Markem zatim naplanovali nas zdejsi tridenni pobyt a pak jsme zalezli do posteli. Ja jsem jeste docela unavenej po vcerejsim vyletu na Bein Eighe. Dobrou.

28.5. Orkney I. Stromness - Kirkwall - Gloup - Yesnaby

Dnes to vezmu trochu zkratka. Rano snidame poprve s nekym dalsim. Se spolubydlici na nasi Bibine = B/B probirame odkud je a co dela na Orknejich. Rika, ze tu stavi domecek a bude sem jezdit na chatu. Pak uz vyrazime do Kirkwall, kde je katedrala sv. Magnuse, Erluv palac a spousta obchodu, ktere cekaly az dorazime. Katedrala je ze 13.stoleti a zvenci to nan ni bylo docela videt. Zevnitr se o ni ale staraji s veskerou peci. Dokonce nam hral pan varhanik a zprijemnoval prohlidku. Hned vedle ni byl obrovsky, nikdy nedostaveny palac. Ten probihame bez zbytecneho zdrzovani, aby nas nechytla pani na vratnici :)
Pak prejizdime na samy vychodni cip do Gloupu. Na zacatku je piskova duna, kterou se tu snazi zachranit, aby jim ji vitr neodfoukl. Dale vyrazime na kratky pesi vylet po vrskach utesu, Mull Head. Svitilo nam krasne slunce, vyhledy z utesu stoji za to. Dokonce jsme zahledli i tulene, jak se rochni ve vlnach.
Zastavka u Mine Howe - stare sidliste z doby zelezne se tak uplne nezdarila, bylo zavreno. Tak frcime k Bu a Circle church, coz v nasi skupine vyvolalo urcitou nelibost. Slo o tak vzacne a stare pamatky, ze uz je videlo tolik lidi, ze je uplne vykoukaly. Nic moc z nich nezbylo.
Nejistym tempem se vydavame bydlet domu. Ale pred nasi B/B chytame druhy dech a jeste se vydavame do Yesnaby. V utesech more vyhlodalo skalni veze s okny, ktere pri temer zapadajicim slunicku dostaly krasnou oranzovou barvu. Toto misto stalo za to a i kdyz bylo v planu na zitra, rozhodne nelitujeme pozdne odpoledni navstevy, byla to nadhera. Obchazime je a fotime ze vsech stran.

29.5. Orkney II. Stones of Stennes - Broch of Gurness - Maes Howe - Ring of Brodgar - Skara Brae - Skaill House - Birsay, Earls palace - Durness

Rano po snidani vyrazime na vychod a sever Orkney main island. Zaciname u standing Stones of Stennes. Zde stoji tri siroke, placate kameny. Prohlidka je rychla, moc toho tady neni. Prejizdime k nejlepe dochovane ochranne vezi z roku 100 pr.n.l. Broches og Gurness. Kdyz vidime vysi vstupneho, frcime to k hrobce Maes Howe. Podarilo se nam vecpat na prohlidku, hrobka je mala a ma omezenou kapacitu navstevniku. A o cem, ze je to rec? O malem kopci uprostred poli, v jehoz nitru je hrobka cca 5.000let stara. Zaklady tvori obri kamenne desky o vaze nekolika desitek tun. Hrobku zneuctili ve 12.st Vikingove, kdyz na steny vyskrabali nejake hanlive napisy. Jake to presne byly jsme pruvodci moc nerozumneli. Zajimave je, ze hrobka byla objevena az ve dvacatem stoleti, i kdyz jde o homoli cca 7m vysokou a 35m sirokou stojici uprostred poli na uplne rovine. Nikoho proste nenapadlo se tou homoli nejak zabyvat. Po vykopani vchodu a odhaleni vnitrku zustava rozum stat, jak byli tehdy schopni kamenne bloky dopravit a umistit s absolutni presnosti. Pri zimnim slunovratu tady po dobu 5ti dnu v roce slunce zalije hrobku svou zari nekdy po 15h. Po pulhodinove prohlidce prejizdime k dalsim standing stones, Ring of Brodgar. Zde stoji 36 z puvodnich 60ti kamenu z nichz nektere dosahuji vysky 5ti metru. Stari je opet cca 4.500let. K cemu presne toto misto slouzilo neni jasne, ale libi se nam tu. V roce 1980 do jednoho z kamenu uhodil blesk a ustipl ho. Nasleduje prejezd k nejle dochovane prehistoricke vesnici z doby kamenne, Skara Brae. Po dobu 5.000let zde zustyl dochovan kamenny nabytek luzka, nadoby a ulozne prostory. Vesnice byla ukryta do r. 1850 kdy vlny diky silne bouri odplavily pisek a travu na pobrezi. V nedalekem Skaill House, sidla z pocatku 17.st, zil laid z Breckness, ktery vesnici objevil. Nasledoval nepriliz zajimavy Erluv palac v Birsay, pak trajekt do Skotska s prohlidkou Stromness a dosti zdlouhave hledani ubytovani na opustenem severnim pobrezi. Uspeli jsme az v pekne vepadajicim docela novem hostelu v Durness. Dobra vecere na verande a neprilis pohodlna noc na palandach v pokoji jmenem Whisky s 2ma dalsimy noclezniky.

30.5. Durness - Lochinver, Vodopad Eas a'Chual Aluinn - Majak Stoer Head, Old Man of Stoer

Rano vstavame velice brzy. S Jancou mame na hodinkach narizeny atomovy cas, ktery nas vsechny budi v 6:30. Nicmene to bylo spis vysvobozeni, nikdo z nas nemohl dospat. Bud to bylo kvuli vydychanemu vzduchu, vrzajicim palandam pri prevalovani nebo jsme se tak moc tesili, nevim. Behem 10 minut jsme uz byli na ceste do auta a vyrazili. Dnes jsou v planu dva vylety. Vodopad po ceste a Old Man of Stoer u Lochinveru. 5ti hodinovy vylet za nejkrasnejsim vodopadem ve Skotsku zaciname za huste hmly a zimy. Nase odhodlani neznalo vsak mezi a tempo bylo opet vrazedne :) Kolem 11h se mlha vzdala a utekla, takze konecne vylezly pekne vyhledy. Cestu nam tentokrat pruvodce popisuje do nejmensiho detailu a Mara bedlive hlidal kazdou odbocku. Vodopad Eas a'Chual Aluin jsme tedy nasli a skutecne stal za to. Na vysku ma dle meho odhadu 200m, vyhledy dolu do udoli berou dech. Kus od neho je vyborny svacinovy placek, odkud ho chvili fotime a obdivujeme. Jeste jsem si vsiml, ze ve skale nad nim jsou kotvici oka pro slanovani.
Cesta k autu a prejezd do Lochinveru byl rychly. Ubytovani jsme sehnali take snadno a rychle, takze odkladame batohy a jedeme na SV k majaku a dalsi skalni jehle tycici se nad morem. Na parkovisti se posilnujeme kapucinem a pancake. Pak vyrazime do raselin a vresovist, kterych je btw plne Skotsko a jsou soucasti vsech nasich vyletu.

31.5. Lochinver - Loch Ness - Torphins

Prejezdovy den. Cely den lilo a neslo nic delat. Bohuzel jsme se presouvali ze zapadu na vychod a fronta s lijakem zrovna tak. Pech jak mech.

1.6. Torphins - Craigievar castle - Crathes castle - Dunnotar castle - Glamis castle - Dundee

Dnesek je uplny hradni/zamecky den, jako prvni jsme u hradu nedaleko naseho noclehu, Craigievar castle. Jeste pred otvirackou obhlizime zvenku maly ruzovo-oranzovy zamek, ktery je spis vyssi nez delsi. Nicmene takovych je tady spousta. Prochazime se kolem a prejizdime za dalsim, Crathes castle.
Ten je vyznamny predevsim diky malovanym stropum ze 16.stoleti no a taky 300let staremu zivemu tisovemu plotu strihanemu do zvlastnich tvaru. Hradem probihame sami ve stylu self guided tour a fotime co to da. Mistni pruvodci nejsou ve vsech mistnostech, naopak vsude jsou cedulky s popiskama. Jeste prohlizime rozsahle zamecke zahrady, sklenik a prilehly park s obrovskymi douglaskamy, sekvojemi a rucickovymi stromy.
Dalsi zastavka je na zricenine hradu z 9.stoleti na skalnim ostrohu 50metru nad morem. Je to nadherna podivana, i kdyz je Dunnotar castle jiz dost rozboreny.
Obihame to zleva, zprava a pak prejizdime dal k zamku Glamis, kde stravila detstvi kralovna matka Elizabeth a jeji sestra princezna Margaret. Cely zamek je plus minus vybaven tak, jak byl v dobe pritomnosti byvale kralovny. Mame prohlidku z pruvodkyni, takze nemuzeme fotit, ale bylo to paradni. Jeste dlouho po prohlidce obchazime zahrady a obhlizime zamek ze vsech stran.
Pote prejizdime do jednoo z vetsich skotskych mest Dundee, ubytovavame se v guesthouse a vyrazime na posledni spolecnou veceri. Davame si jehneci, veprovy a kureci steak, k tomu pivecko a cider.

2.6. Dundee - Edinburh - Praha

Premysleli jsme, co budeme dneska delat, jestli stihnem treba jeste nejaky ten hrad. Pak se ale ukazalo, ze na nej uz nezbyva cas. Mame ve dve vracet auto v [:Ehdinbura:] a je to jeste kus cesty. Takze vyrazime nakupovat posledni suvenyry - bonbony a frcime. Kousek po jedne hodine vracime auto, dobalujeme na letisti. Ja kupuju jeste tu placatku, kterou jsem celou dobu chtel. Podarilo se mi ji sehnat za pulku ceny, co byla k videni doposud. A dostal jsem k ni jeste dva panaky a nalejvatko :) Pak uz odbavujeme zavazadla a jdeme na rentgen tech prirucnich. Tady Peta stropila pekny komicky vystup. Krom asi milionu bonbonu v prirucnim zavazadle pan z letistni ostrahy nasel v jejim batohu KONTRABANT. Moji starou placatku a jeste k tomu plnou. Pote, co ji pan prohrabal cely batuzek (vypadal jak Mr.Bean), nam zacal vysvetlovat, ze ta placatka musi byt prazdna. Nejhorsi na tom bylo, ze vypadal ze nam ji vyhodi. Tak jsem mu ji vyskubl z ruky a hnedka jsme si vsichni prihnuli. V cuku letu byla prazdna. Pan pokrcil rameny a trochu to vypadalo, ze to jakteziv nevidel. Nicmene nas nechal jit. Za zminku stoji jiz jen nakup skotske Whisky v duty-free shopu a nasledne dobihani letadla. Ale nebyli jsme sami...

Takze tak, dalsi paradni dovolena za nami a spousta krasnych zazitku zakotvenych hluboko v pameti. Stalo to za to a myslim, ze mi ten neustavajici vitr a mrholeni bude docela chybet. Papa muj denicku a zdravim vsechny, kteri to docetli az do konce :) Honza